Vytváření vzpomínek
Když přijdeme o někoho, koho milujeme, stávají se pro nás vzácnými i ty nejmenší věci, které nám ho připomínají. Mohou to být fotografie, drobné předměty nebo jen vzpomínky na společně strávený čas. Pokud vaše miminko odešlo dříve, než jste s ním mohli prožít mnoho hezkých chvil, možná nemáte tolik hmatatelných vzpomínek. To ale neznamená, že nemůžete najít způsob, jak si ho připomínat a udržet ho ve svém srdci.

Jak si uchovat vzpomínku na své miminko?
Mnoho nemocnic dnes nabízí možnost vytvořit si vzpomínkové předměty, které vám pomohou uchovat si spojení s vaším děťátkem. Ačkoli se to může v prvních chvílích zdát těžké, mnoho rodičů zpětně oceňuje, jak důležité pro ně tyto památky postupem času jsou.
Personál nemocnice vám může nabídnout různé možnosti pro vytváření vzpomínek. Je důležité, abyste si dali čas na rozmyšlenou a zvážili, co je pro vás nejlepší. Pokud se necítíte komfortně s některými návrhy, je to naprosto v pořádku. Každý rodič prožívá smutek jinak a je důležité respektovat své vlastní potřeby a pocity.
Možnosti vytvoření upomínek na miminko
Fotografie a otisky
Personál nemocnice vám může nabídnout možnost pořídit fotografie vašeho miminka. Můžete si také nechat udělat otisky jeho ručiček a nožiček.
Drobnosti z nemocnice
Mezi cenné vzpomínkové předměty mohou patřit například oblečení, ve kterém bylo vaše miminko oblečeno, deka, do které bylo zabalené, nebo nemocniční náramek se jménem.
Pamětní krabička neboli memorybox
Některé nemocnice poskytují rodičům tzv. memorybox – krabičku s věcmi, které mohou pomoci uchovat vzpomínku na jejich miminko. Obsahuje například oblečení, dvě stejné plyšové hračky (jednu pro rodiče, druhou pro miminko), otisky ručiček a nožiček nebo snímek z ultrazvuku. Do této krabičky si můžete uložit i další předměty, které pro vás mají význam.
Psaní dopisů a deník vzpomínek
Mnoho rodičů nachází útěchu v psaní dopisů svému miminku nebo ve vedení deníku, kde si zapisují své pocity, myšlenky nebo vzpomínky. I když s ním nemůžete být fyzicky, toto může být způsob, jak s ním zůstat v kontaktu.
Symbolické vzpomínky
Někteří rodiče volí symbolické způsoby, jak si miminko připomínat – například vysazením stromu, vytvořením pamětního místa doma, zapálením svíčky při významných dnech nebo nošením šperku s jeho jménem.
Dovolte si truchlit po svém
Každý rodič se se ztrátou vyrovnává jinak. Není správná ani špatná cesta. Pokud si přejete uchovat jen jednu drobnou památku, je to v pořádku. Pokud potřebujete mít více věcí, je to také v pořádku. Nechte si čas na rozmyšlenou a dovolte si dělat to, co je pro vás nejlepší.
Personál nemocnice by vám měl být nápomocný a respektovat vaše přání. Pokud si nejste jistí, zda chcete určitou památku uchovat, můžete si ji vzít a rozhodnout se později. To, co vám nyní může připadat příliš bolestivé, může být časem cenným mostem mezi vámi a vaším miminkem.
Jste v tom sami? Ne. Pokud cítíte, že potřebujete podporu, můžete se obrátit na odborníky nebo podpůrné skupiny rodičů, kteří prošli podobnou zkušeností. Nejste v tom sami. 💙
Zdroje:
- Clarke, T., & Connolly, M. (2022). Parent's Lived Experience of Memory Making With Their Child at or Near End of Life. Am J Hospital Palliative Care, 39(7), 798-805. https://doi.org/10.1177/10499091211047838
- Ratislavová, K. (2016). Perinatální paliativní péče. Grada Publishing.
- Schott, J., & Henley, A. (2016). Saying goodbye to your baby. For parents who have had a late miscarriage, stillbirth or neonatal death. Victoria Charity Centre.