Proč je odpočinek tak důležitý?
V naší společnosti je odpočinek často přehlížen. Jako společnost se zaměřujeme na výkon a produktivitu a myslíme si, že být produktivní znamená nepřetržitě pracovat a stihnout toho co nejvíc. Být produktivní ale znamená efektivně využívat čas a zdroje k dosažení námi stanovených cílů a úkolů. Produktivita jako taková se neomezuje pouze na množství vykonané práce, ale také na kvalitu a efektivnost, s jakou činnosti provádíme. A součástí produktivity je tak samozřejmě i odpočinek. Ten je důležitý pro naše fyzické i mentální zdraví a naši celkovou pohodu.
Proč je pro nás odpočinek důležitý?
- pomáhá obnovit naše tělo a mysl,
- fyzický odpočinek snižuje stres, zlepšuje imunitu a podporuje zdraví našeho srdce,
- mentální odpočinek umožňuje lépe se soustředit, zlepšuje naši kreativitu a rozhodovací schopnosti,
- pravidelný odpočinek také pomáhá předcházet vyhoření a chronické únavě.
10 aktivit, které lidé považují za nejvíc odpočinkové
Z rozsáhlého výzkumu „The Rest Test“, který byl zaměřen na odpočinek, vyplynulo deset nejoblíbenějších aktivit, které lidé považují za nejodpočinkovější. Uvedla jsem také vědecké důvody, proč tyto aktivity na nás působí tak pozitivně.
🌿 Čtení
Studie ukazují, že čtení může snížit hladinu kortizolu (stresového hormonu), a navíc podpořit mozkovou činnost tím, že aktivuje různé oblasti mozku spojené s představivostí, jazykem a pamětí.
🌿 Trávení času v přírodě
Výzkumy ukazují, že příroda snižuje krevní tlak a hladinu stresových hormonů, zlepšuje imunitní funkce a zvyšuje pocit štěstí a pohody.
🌿 Bytí o samotě
Samota může pomoci obnovit duševní energii, zlepšit koncentraci a kreativní myšlení.
🌿 Poslech hudby
Poslech hudby aktivuje oblasti mozku spojené s emocemi a odměnami. Může snižovat hladinu kortizolu a zvyšovat hladinu dopaminu, což přispívá k našemu pocitu pohody.
🌿 Nicnedělání
Nicnedělání může snížit hladinu stresových hormonů a umožnit mozku odpočinout si od neustálé stimulace.
🌿 Procházky
Chůze může zlepšit naše kardiovaskulární zdraví, snížit stres a úzkost, a také zvýšit produkci endorfinů.
🌿 Teplá koupel nebo sprcha
Teplá voda může uvolnit svaly a snížit napětí v těle. To vede k celkovému pocitu relaxace a pohody.
🌿 Meditace nebo mindfulness
Meditace a mindfulness mohou snižovat hladinu kortizolu, zlepšovat kognitivní funkce a podporovat emocionální stabilitu.
🌿 Sledování oblíbených filmů
Sledování oblíbených filmů může snížit stres a úzkost a aktivovat mozkové oblasti spojené s odměnou a potěšením.
🌿 Kontakt s domácími mazlíčky
Kontakt s domácími mazlíčky může snížit hladinu kortizolu, zvýšit produkci oxytocinu (hormonu lásky) a celkově zlepšit náladu.
Zdroje:
- Hammond C, Lewis G. The Rest Test: Preliminary Findings from a Large-Scale International Survey on Rest. In: Callard F, Staines K, Wilkes J, editors. The Restless Compendium: Interdisciplinary Investigations of Rest and Its Opposites. Basingstoke (UK): Palgrave Macmillan; 2016. Chapter 8. Dostupné z: https://doi.org/10.1007/978-3-319-45264-7_8
- Hammond, C. (2020). The art of rest: How to find respite in the modern age. Canongate Books.